Pátek, 28 dubna, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Eurokomise navrhuje zařadit investice do plynu a jádra mezi zelené

Investice do jádra a zemního plynu by se při splnění určitých podmínek mohly označovat za zelené. Počítá s tím návrh Evropské komise.

Stoupenci zařazení těchto zdrojů mezi zelené investice tvrdí, že elektrárny, kde energetickým zdrojem je plyn, jsou vůči přírodě mnohem přátelštější než uhlí. Co se týče jaderných elektráren, u těch poukazují na fakt, že neprodukují žádné emise CO2.

Podle oponentů zařazení jádra a plynu mezi ekologické zdroje však tvrzení, že zemní plyn je „čistší“ než jiné zdroje, neznamená, že je „čistou energií“. Co se týče jádra, dlouhodobá rizika spojená s jaderným odpadem podle nich převyšují přínos jaderných elektráren, kterým je neprodukování CO2.

Zemní plyn jako přechodný zdroj energie
Podle návrhu Evropské komise budou investice do jaderných elektráren považovány za zelené například tehdy, pokud projekt bude využívat nejnovější technologie a bude mít vyřešeno bezpečné uložení jaderného odpadu.

Navíc, jak informovaly agentury Reuters a AFP, nové jaderné elektrárny budou za zelené považovány v případě, že povolení k výstavbě dostanou do roku 2045.

V případě zemního plynu by mělo jít o přechodný zdroj energie s tím, že elektrárny musí získat povolení k výstavbě do konce roku 2030. Ty, které obdrží povolení k výstavbě po 31. prosinci 2030, budou muset plnit přísnější emisní normy.

Německo nový návrh kritizuje
Proti zařazení jádra a plynu mezi zelené technologie se dlouhodobě staví Německo, přičemž německý ministr hospodářství Robert Habeck nový návrh již zkritizoval. Jak v sobotu řekl, „návrh spláchne veškeré úsilí k dosažení environmentální stability“.

Dodal, že za problém považuje zejména úsilí označovat jaderné palivo za udržitelný energetický zdroj.

Heger návrh eurokomise vítá
Premiér Eduard Heger (OLANO) naopak návrh Evropské komise vítá. Považuje to za vyvrcholení více než ročního úsilí spolu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem či s bývalým českým premiérem Andrejem Babišem. TASR o tom informovali z tiskového a informačního odboru Úřadu vlády.

Heger prohlásil, že pro Slovensko je klíčové, aby jádro nezůstalo v investiční nevýhodě. Komise podle jeho slov „uznala, že k naplnění cíle, kterým je klimatická neutralita, je třeba přihlédnout k energetickému mixu jednotlivých členských států, protože ty mají různé startovací pozice“.

„Slovensko podporuje celoevropský cíl dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Bez jaderné energie to však nepůjde.“
ÚŘAD VLÁDY ČR

Slovensko podporuje celoevropský cíl dosažení klimatické neutrality do roku 2050. „Bez jaderné energie to však nepůjde. Je stabilní (na rozdíl od většiny obnovitelných zdrojů) a nízkoemisní, a proto je důležitá při přechodu na zelenou ekonomiku,“ uvedli z Úřadu vlády.

Na Slovensku se vyrábí více než polovina elektřiny z jádra, což jej řadí na druhé místo v Evropské unii. „Po dostavbě třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce to bude přes 70 procent,“ přiblížili.

Kategorizace jaderné energie jako udržitelného zdroje je podmíněna bezpečným odstraňováním jaderného odpadu členskými státy, které jaderné elektrárny provozují. „Evropská komise také v dokumentu uznala zemní plyn jako dočasně udržitelný zdroj energie, který má pomoci zejména při přechodu z vysoce znečišťujících paliv, jakým je například uhlí,“ dodali z Úřadu vlády.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články