Středa, 24 dubna, 2024

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Jak financovat investiční nemovitost v zahraničí? Lze to vůbec?

Odkládání si svých peněz stranou je jedna věc, ale zvýhodňování naspořených financí je věcí druhou. V případě, že nehodláte dopustit, aby vaše úsilí pohltila inflace a doslova „sežrala” celý váš finanční polštář, investujte. A z pohledu dlouhodobého a do jisté míry nízkorizikového do hry vstupují nemovitosti. Ne však ty tuzemské, které jsou stále vysoce nad cenou. Ale ty zahraniční, po kterých se v posledních letech jenom práší.

Pro vlastní účely nebo z důvodu zisku

Zahraniční nemovitosti jsou atraktivní z mnoha důvodů. Zatímco někdo hledá především místo pro své nejen letní dovolené, které bude trávit na atraktivním místě, jiní vidí druhou přidanou hodnotu zahraničních nemovitostí, a tou je zisk z pronájmu. Tyto dva nejčastější důvody pořízení objektů v zahraničí se nijak nevylučují, naopak se dají hezky kombinovat, čímž vzniká atraktivní scénář jak pro začínající, tak pro profesionální investory.

Z průzkumů posledních let nejsou lákavé pouze chaty, domy nebo apartmány v blízkosti moře. Je sice pravdou, že Češi si u pojmu „dovolená snů“ vybaví klid a šumící mořské vlny, ale zdaleka ne všichni. Tím se do hry dostávají i objekty, které leží ve vysokohorských oblastech, nejen v evropských metropolích.

Cenově přijatelná investice

Ať už vám koupě zahraniční nemovitosti tkví v hlavě z toho nebo onoho důvodu, poslední popostrčení udělá sama pořizovací cena. V České republice se dlouhodobě potýkáme s nadhodnocenými nemovitostmi. A zatímco někteří stále čekají (a doufají), že pomyslná nafouknutá bublina praskne, jiní se střízlivýma očima nastupují do světa zahraničního nemovitostního trhu.

Pokud totiž srovnáme ceny rodinných domů, chat či chalup nebo apartmánů u nás a v zahraničí (a nemusí to být daleké zahraničí), zjistíme, že zahraniční nemovitosti jsou cenově daleko přijatelnější než ty tuzemské. I když i zde na jednu stranu čelíme rychlému růstu cen, na druhou stranu mluvíme stále o velmi výnosném pronájmu, který stačí jenom dobře zpropagovat a investované peníze máte zpět dřív, než byste řekli „švec”.

Jak zafinancovat investiční nemovitost v zahraničí?

Prozkoumali jste si zahraniční nemovitostní trh a našli si dokonce hned několik apartmánů nebo bungalovů, jež by stály za hřích? Skvělé! Jen vás možná brzdí aktuální finanční situace. Miliony vám totiž v kapse nedřímají, proto hledáte možnosti či východiska. Nechoďte pro ně ale příliš daleko. Stačí, abyste zaklepali na dveře poskytovatelů úvěrů.

Financování zahraničních nemovitostí se totiž od financování těch českých příliš neliší. I v tomto případě si můžete požádat o klasickou hypotéku nebo vám svou pomyslnou pomocnou ruku podává půjčka online.

I když ne všechny české banky nebo jiní poskytovatelé úvěrů nabízí hypotéky pro zahraniční nemovitosti, některé jsou (už jen z důvodu investičního potenciálu) tomuto kroku otevřené. Samozřejmě i v tomto případě musíte splnit několik poměrně striktních podmínek, jako je třeba doložení dostatečné zástavy.

Hypotéky určené pro nákup zahraniční nemovitosti se vážou na takzvaný EURIBOR, což je index běžně používaný pro hypotéky sjednávané v Eurech. Zajímejte se o něj v případě, že Eura ke koupi potřebujete.

Když to nejde přes českého poskytovatele

Požádali jste o hypotéku, ale ani ona a ani půjčka online nevyšla podle vašich představ? Neschválili vám žádost nebo došlo ke schválení nedostatečné výše požadovaného úvěru? Nevěšte hlavu, možností je stále ve hře ještě několik.

Jednou z nich je oslovení zahraniční banky nebo zahraničního poskytovatele půjček. Opět musíte ručit nejen kupovanou nemovitostí ve vybrané zemi, ale v nejlepším případě ještě nějakým dalším objektem.

Z pohledu výhodnosti se zde nepotkáte s příliš mnoha rozdíly. Úrokové sazby jsou plus mínus stejné i za hranicemi.

Daně jako velká překážka na cestě k ziskům

Nakonec ale financování zahraniční nemovitosti není to nejsložitější, co vás na cestě za vysněným pasivním příjmem čeká. Co je daleko větším klackem hozeným pod nohy, jsou daně a poplatky. Řada investorů na právní řád nebo daňový systém jiné země zapomíná, ovšem právě z toho později vyplývají neskonalé problémy.

Zkrátka a dobře platí, že každá země má svůj vlastní způsob platby a svá vlastní pravidla hry. Zatímco v Itálii jsou běžné bankovní šeky, které se hned po podepsání kupní smlouvy proplácí/uhrazují, jinde se na bankovní šeky vůbec nehraje.

Co však vyžaduje většina zemí, je takzvané specifické daňové číslo, které si jako investor musíte zařídit. Pojí se s platbou daně z převodu nemovitosti.

Počítejte s dalšími náklady

Koupě zahraniční nemovitosti je pouze první bod na seznamu toho, co všechno musíte uhradit při plnění si svého investorského snu. Na účtence s výdaji dále budou poplatky spojené se zápisem do katastru nemovitostí, notářské poplatky a další.

Samozřejmě nesmí chybět ani pojištění nemovitosti. Na pomyslnou ochranu či pojistku před nepříznivými vlivy nebo černými scénáři se apeluje i při koupi českých rodinných domů nebo bytů sídlících v nejvyšším patře paneláku. Ale také za hranicemi, kde si svůj majetek nekontrolujete lusknutím prstů.

Tedy, pokud si nakonec jednoho krásného dne nekoupíte třeba tryskáč a nebudete si své nemovitosti v Chorvatsku, Itálii nebo Španělsku kontrolovat na počkání.

Z nedávných statistik vyplývá, že právě zmiňované lokality jsou z investorského pohledu nejatraktivnější.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články