Úterý, 24 ledna, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Opatření NBS a sycení poptávky snížily tempo růstu úvěrů domácnostem

Banky se snaží pozvednout zájem domácností o úvěry snížením úrokových sazeb, zejména ze spotřebitelských úvěrů.
Opatření Národní banky Slovenska (NBS) ve spojení s postupným sycení poptávky stlačili tempo růstu úvěrů domácnostem na dlouholeté minimum. Jak dále pro agenturu SITA řekl analytik České spořitelny Matej Bastaki, tyto vlivy samozřejmě budou ovlivňovat trh s úvěry iv následujících měsících. „Ve druhém pololetí můžeme očekávat další mírné zpomalení,“ konstatoval Bastaki.

Podle údajů České národní banky úvěry soukromému sektoru vzrostly v červnu meziměsíčně o 0,4%. Meziroční dynamika se snížila o 0,9 procentního bodu na 7,1%. „Zhoršený sentiment v zahraničí se projevuje v opatrnosti firem, které snižují poptávku po úvěrech,“ informovala centrální banka. Meziroční růst úvěrů podnikům zpomalil ve druhém čtvrtletí na 4,2% z 8,3% v prvním čtvrtletí.

Meziroční růst úvěrů domácnostem se ve druhém čtvrtletí zpomalil na 9,1% z 10,2% v prvním čtvrtletí. Poptávka domácností po úvěrech podle Národní banky Slovenska ochlazuje, k čemuž přispívají její opatření a slabší sentiment. Banky se snaží pozvednout zájem domácností o úvěry snížením úrokových sazeb, zejména ze spotřebitelských úvěrů. Přesto se v červnu stav úvěrů na spotřebu zvýšil pouze o 7 mil. eur.

Z pohledu Evropy podle Bastaki stále patříme mezi země s nejvyšším růstem úvěrování obyvatelstva. „Mírnější tempo je z pohledu dlouhodobé udržitelnosti dluhu domácností přímo nezbytné. Pozitivním faktem je, že zadlužení domácností vůči HDP se v posledních dvou kvartálech vcelku stabilizovalo a nestoupá už tak prudce jako v předchozích letech,“ uvedl analytik České spořitelny.

Vklady domácností ve druhém čtvrtletí mírně zvoľnili oproti začátku roku a jejich růst se zdánlivě stabilizoval na úrovni okolo 7% meziročně. „V následujících měsících neočekáváme výraznější odklon od této hodnoty. Kladně můžeme hodnotit i růst hodnoty podílových fondů, které se po horším konci roku 2018 opět rozjely,“ dodal Bastaki.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články