Úterý, 24 ledna, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

V Istanbulu rostly spotřebitelské ceny na konci roku nejvýše za desetiletí

Inflace v největším tureckém městě Istanbul, které je domovem zhruba pětiny turecké populace, dosáhla v závěru roku více než 34 procent, což je nejprudší růst spotřebitelských cen za poslední desetiletí. Navíc, turecké domácnosti čeká další zhoršení životních podmínek.

Vláda od letošního roku totiž prudce zvýšila ceny elektrické energie a plynu a zdražily i pohonné látky, pojistky na auta a některá mýta.

Spotřebitelské ceny v Istanbulu, ve kterém žije přibližně 20 procent z 84 milionů obyvatel Turecka, vzrostly v prosinci meziměsíčně o 9,65 procent. V meziročním srovnání dosáhla inflace 34,18 procent, uvedla Istanbulská obchodní komora. Ceny potravin se zvýšily v meziročním srovnání o téměř 15 procent a například ceny spotřebičů do domácnosti o více než 20 procent.

Velkoobchodní ceny v Istanbulu vzrostly v prosinci oproti předchozímu měsíci o 11,96 procenta. Ve srovnání s prosincem 2020 se ceny ve velkoobchodu zvýšily o více než 47 procent.

K prudkému růstu cen v loňském roce se od roku 2022 přidává výrazné zvýšení cen elektřiny a plynu. Turecký úřad pro regulaci trhu s energiemi informoval, že pro letošní rok zvyšuje ceny elektrické energie pro komerční odběratele až o 125 procent a pro domácnosti, kde je spotřeba nižší, přibližně o 50 procent.

Navíc, jak informovala turecká energetická společnost BOTAS, ceny plynu se v lednu zvýšily pro průmyslové odběratele přibližně o 50 procent a pro domácnosti o 25 procent. Pro elektrárny ceny zvýšily o 15 procent.

Nejnovější úpravy tak podle všeho výrazně zrychlí celkovou meziroční inflaci v Turecku, která v listopadu dosáhla více než 21 procent a za prosinec se očekává přesáhnutí 30procentní hranice.

Výrazně se pod tento vývoj podepsal propad kurzu turecké měny v důsledku měnové politiky centrální banky. Ta pod tlakem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana navzdory vysoké inflaci neustále snižovala úrokové sazby.

Kurz turecké liry klesl v roce 2021 proti dolaru o 44 procent. Nejvýraznější pokles zaznamenala měna od září, kdy centrální banka začala s výrazným snižováním klíčové úrokové sazby. Od daného měsíce ji banka snížila až o 500 bazických bodů.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články