Čtvrtek, 20 ledna, 2022

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Výdaje na bydlení v EU stouply kvůli pandemii, klesly na restaurace, hotely či dopravu

Náklady domácností v Evropské unii na bydlení včetně dodávek vody, elektřiny, plynu a dalších paliv v loňském roce tvořily více než čtvrtinu jejich výdajů, a to 25,7 procenta.

Oproti roku 2019 se výdaje evropských domácností na bydlení zvýšily o 2,2 procentního bodu (pb). Informoval o tom v pondělí statistický úřad Evropské unie Eurostat.

Náklady na potraviny a nealkoholické nápoje loni tvořily 14,8 procenta výdajů, což byl meziroční růst o 1,8 pb. Zvýšily se také náklady domácností na nábytek a další zařízení domácností, a to o 0,5 pb, a tvořily 6 procent celkových výdajů. Růst těchto výdajů byl výsledkem lockdownů a omezení mobility v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19.

Protipandemické restrikce loni zřetelně ovlivnily i výdaje domácností na další položky. Nejvíce se to projevilo na nákladech na restaurace a hotely, které klesly o 2,7 pb a tvořily 6 procent celkových výdajů. Podíl výdajů na dopravu klesl o 1,5 pb na 11,6 procenta a podíl výdajů na rekreaci a kulturu se snížil o 0,9 pb na 7,8 procenta celkových výdajů domácností.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články