Neděle, 26 března, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Zájem o druhý pilíř láme rekordy, ke konci dubna v něm spořilo o 74 tisíc lidí více než loni

Ke konci dubna minulého roku odvádělo příspěvky do druhého penzijního pilíře 1,439 milionu lidí a koncem dubna tohoto roku jich už bylo 1,512 milionu
Mladí lidé mají o spoření v druhém důchodovém pilíři stále větší zájem. Počet střadatelů v soukromém spořicím pilíři ke konci minulého měsíce meziročně stoupl o téměř 74 tisíc. Jak vyplývá ze statistik Sociální pojišťovny, ke konci dubna minulého roku odvádělo příspěvky na toto spoření 1,439 milionu lidí a koncem dubna tohoto roku jich už bylo 1,512 milionu. Informoval o tom mluvčí pojišťovny Peter Višváder. Během minulého roku počet střadatelů ve druhém důchodovém pilíři stoupl téměř o 62 tisíc, což byl podle Národní banky Slovenska historicky nejvyšší příliv za kalendářní rok.

Sociální pojišťovna do druhého pilíře odvádí nejvíce příspěvků za zaměstnance. Ke konci dubna šlo o 1,16 milionu střadatelů. V kapitálového pilíři si spoří na penzi i 115,5 tisíce osob samostatně výdělečně činných, 106,2 tisíce lidí pracujících na dohody, 2,8 tisíce dobrovolně důchodovém pojištěných lidí a 1,2 tisíce příjemců úrazových rent.

Výkonný ředitel Finančního kompasu Maroš Ovčarik ještě v polovině dubna uvedl, že historicky nejvyšší příliv střadatelů do druhého pilíře zřejmě není výsledkem toho, že si mladí lidé stále více uvědomují důležitost řešení jejich budoucího důchodu. „Ve skutečnosti si myslím, že jde o kombinaci výsledku aktivit důchodových správcovských společností i prostřednictvím finančních zprostředkovatelů a poměrně velkého mediálního prostoru, který měla k dispozici téma důchodů,“ uvedl pro agenturu SITA. Podle něj mohl za vyšším zájmem o spoření v druhém pilíři stát i výsledek desetiletého růstu finančních trhů. „To jistě pomohlo přesvědčit lidi, že druhý pilíř má smysl. A zároveň, že v rámci druhého pilíře mají dlouhodobě největší význam indexové a akciové fondy,“ dodal.

Mladí lidé, kteří byli alespoň jednou důchodově pojištění, se mohou rozhodnout pro vstup do Šetřivého pilíře do dovršení 35 let. Po vstupu do druhého pilíře již z něj není možné vystoupit. Sociální pojišťovna je povinna do 180 dnů od vzniku první účasti na důchodovém pojištění písemně informovat tzv. prvopoistenca o jeho právu na uzavření smlouvy o starobním důchodovém spoření.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články