Pátek, 19 dubna, 2024

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Bublina se nafukuje, cena bydlení roste po celém světě

Navzdory globální recesi vyvolané pandemií koronavirus, ceny bydlení na hlavních trzích po celém světě nadále rostou, přičemž na některých již hrozí přehřátí.
Banka UBS v její Global Real Estate Bubble Index 2020 analyzovala 25 hlavních měst, ukázalo se, že více než polovině hrozí riziko nadhodnocení či nafukování bubliny. Index sledoval typické příznaky bubliny, které zahrnují poměr cen nemovitostí k místním příjmem a nerovnováhy v reálné ekonomice, jako jsou nadměrné půjčky a stavební činnost.

Zdá se, že Evropa má spolu s Hongkongem největší riziko přehřívání trhu s bydlením. Na prvním místě v žebříčku jsou Mnichov a Frankfurt nad Mohanem a polská Varšava, kde ceny nemovitostí na bydlení za ostatní čtyři čtvrtletí vzrostly o více než 5%. Paříž, Amsterdam a Curych také musí počítat s bublinou.

Toronto je jediné větší severoamerické město ve studii, kterému bublina na trhu s nemovitostmi nehrozí. Vancouver, Britská Kolumbie, Los Angeles, San Francisco a New York se považují za nadhodnocené, ale nehrozí jim bublina. Chicago je jediné severoamerické město považováno za podhodnocené. Mezi města, kterým bublina nehrozí, ale považují se za nadhodnocené, patří Vancouver, Londýn, Tokio, Los Angeles, Stockholm, Ženeva, San Francisco, Tel Aviv, Izrael, Sydney, Moskva a New York.

Bublina se nafukuje, cena bydlení roste po celém světě

Ceny bydlení byly po celou pandemie podporované vládními pobídkami, úlevami při splácení hypoték a nízkými úrokovými sazbami. UBS uvedla, že růst cen za těchto okolností považuje za neudržitelné. „Není jisté, do jaké míry vyšší nezaměstnanost a pochmurný výhled příjmů domácností ovlivní ceny bydlení. Je však zřejmé, že růst za poslední čtyři čtvrtletí není z krátkodobého hlediska udržitelný, „uvedl ve své zprávě Mark Haefele, investiční ředitel společnosti UBS Global Wealth Management. „Nájemné už ve většině míst klesá, což naznačuje, že pravděpodobně dojde k fázi korekce, když dojde k úbytku dotací a zvýšení tlaku na příjmy.“

Ceny bydlení klesly pouze ve čtyřech z 25 analyzovaných míst: v Madridu, San Francisku, Dubaji, Spojených arabských emirátech a Hongkongu. Naposledy bylo méně míst s poklesem cen v roce 2006.

Pandemie zvýšila poptávka po větších nemovitostech s větším vnějším prostorem a v některých městech způsobila přesun na předměstí. Díky tomu je zdraví trhu s městským bydlením krátkodobě i dlouhodobě nejisté, zejména proto, že nikdo neví, jak dlouho bude pandemie trvat. „Nárůst práce z domova zpochybňuje potřebu bydlet blízko centra měst. Tlak na příjmy domácností způsobuje, že se mnoho lidí se stěhuje do cenově dostupnějších příměstských oblastí, „uvedl Claudio Saputelli, který má na starosti oblast nemovitostí v investiční UBS Global Wealth Management. „Už i tak dlouhém postižené, nebo ekonomicky slabší města, budou muset na tuto hospodářskou krizi reagovat zvýšením daní, nebo snížením veřejných výdajů, což ani zdaleka nevěstí nic dobrého pro ceny nemovitostí.“

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články