Čtvrtek, 20 ledna, 2022

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Nová česká vláda chce rychlé tempo zadlužování zastavit

Sekeru hluboce zaťala již předchozí krize a od roku 2008 se schodek postupně zvýšil nad 1,5 bilionu Kč.
Pandemie nového koronaviru, ale i volební dárky bývalé vlády Andreje Babiše, způsobily nejprudší zadlužení Česka za posledních 30 let.

Sekeru hluboce zaťala již předchozí krize a od roku 2008 se schodek postupně zvýšil nad 1,5 bilionu Kč.

Skokové zvyšování
V období prosperity však stát snížil závazky jen nepatrně, které pak od roku 2019 raketově vzrostly a letos pravděpodobně přesáhnou hranici 2,5 bilionu Kč (100,08 miliardy eur).

Přestože v poměru k HDP je zadlužení Česka v Evropské unii jedno z nejnižších, varovné je právě jeho skokové zvyšování. Babišův kabinet v tom chtěl pokračovat, nová vláda Petra Fialy však plánuje šlápnout na brzdu, uvedl server e15.cz.

„Jedním z nejdůležitějších úkolů, před kterými vláda stojí, je zastavit rychlé tempo zadlužování státu. Z hlediska plánované konsolidace veřejných financí je Česko ze zemí EU nejméně ambiciózní, ostatní státy už začaly brzdit,“ řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Dluh dosáhl za loňský rok více než 2 biliony Kč
Jedním z důvodů současné situace jsou vysoké rozpočtové výdaje, které v letech 2016 až 2020 vzrostly o 600 miliard na 1,8 bilionu Kč.

„Stalo se to za čtyři roky. To je strašidelný výkon bývalé vlády,“ řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček.

Loni dosáhlo zadlužení Česka 37,7 procenta HDP a nadále rostlo. Podle listopadového odhadu ministerstva financí mělo na konci roku činit 43,3 procenta. Prognóza na prosinec 2022 očekává zvýšení na 46,2 procenta.

Samotný státní dluh dosáhl za loňský rok více než 2 biliony Kč, což se stalo poprvé v historii. Jen za loňský rok vzrostl téměř o 400 miliard korun. Pro srovnání, za celé období 2009 až 2019 vzrostl o 460 miliard korun.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články