Pátek, 28 dubna, 2023

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Nuda býčího trhu

Nestane se dlouhodobé investování na akciovém trhu po čase nudné? Celý ten proces čtení výročních zpráv, abyste našli dobré firmy a pak, pokud nějaké najdete, z dlouhodobého hlediska se jejich držíte a vlastně nic neděláte. Jak si můžeme udržet zájem o něco takového? Jak může být tento proces vzrušující?
Zájem se postupně může vytrácet iz důvodu, že nejste schopni na rostoucím trhu najít akcie, které by se oplatili koupit, protože se zdá být všechno tak nafouknuté.

Ach ta nuda!
Jak emocionální stav nuda sahá daleko zpět do minulosti. Římský filozof Seneca označil nudu za druh nevolnosti. Dánský filozof Søren Kierkegaard ji popsal ve své knize Buď / Nebo: Fragment života, takto: Adam se nudil, protože byl sám. Z toho důvodu byla stvořena Eva. Od tohoto okamžiku do světa vstoupila nuda a kvantita rostla přesně v poměru k růstu populace. Adam se nudil sám, pak se Adam a Eva nudili spolu, následně se Adam a Eva a Kain a Ábel nudili familiárně. Pak se počet obyvatel světa zvýšil a národy se nudili hromadně.

Wikipedia definuje slovo „nuda“ jako emocionální nebo psychický stav, který prožívá jedinec ponechán aniž něco konkrétně dělal, nezajímá se o své okolí nebo má pocit, že den nebo období je nudné. Pro většinu lidí je nuda přechodný, téměř triviální pocit, který se zvyšuje v okamžiku, kdy je dokončena úloha nebo končí přednáška.

Ale podle vědy má nuda i svou stinnou stránku. Snadno znudění lidé jsou vystaveni vyššímu riziku deprese, úzkosti, drogových závislostí, alkoholismu, nutkavé hráčství, poruch stravování, nepřátelství, hněvu, slabých sociálních dovedností, špatných známek a nízkého pracovního výkonu.

Pokud jde o investování na akciovém trhu, nuda může být zničující, zejména pro lidi, kteří se snadno dostanou do nudy.

Bertrand Russell napsal ve své knize Dobytí štěstí: „nudim se méně než naši předkové, ale spíše se bojíme nudy. Dozvěděli jsme se, nebo spíše věříme, že nuda není součástí přirozeného života člověka, ale dá se jí vyhnout dostatečně energickým snažením o vzrušení.

Když už mluvíme o odstranění nudy snahou o vzrušení, najdeme většinou růst konzumu, který zachvátil moderní společnost. Jedním z důvodů, proč tolik lidí nakupuje množství věcí, které nepotřebují, je ten, že takový nákup jim pomáhá zabíjet nudu (nebo si to alespoň myslí). Nakupování v jejich očích není pouze aktem utrácení peněz na nákup věcí, které jakože potřebují, ale i terapií proti nudě.

V odvětví zprostředkování nákupu či prodeje cenných papírů, obchodování na burze a mimo ní není pouze projevem nadměrné důvěry obchodníka. Už jen vzrušení z neustálé činnosti pomáhá při zabíjení nudy, kterou si čas od času může vytvořit akciový trh.

Znuděný investor – nebezpečná věc
Jason Zweig se v článku, který napsal koncem roku 2016, zmínil o tom, jak nudný investor představuje nebezpečí pro sebe samého. Znuděný investor pravděpodobně spíše podlehne rozmarům ostatních znuděných investorů pohybujících se ve stádě.

To vše platí pro profesionální i individuální investory. Fred Schwed ve své klasické knize Where Are the Customers ‚Yachts?, Vydané v roce 1940, napsal: „Váš průměrný Wall Streeter, který právě nevidí nic výnosné, nedělá nic jen na krátkou dobu. Potom náhle a hystericky udělá něco, co se ukáže jako mimořádně nerentabilní. Není to líný člověk. „

Nuda býčího trhu

Ať už tedy investujete sami nebo spolupracujete s finančním poradcem, je důležité odolat přitažlivosti něco udělat.

Přidejme ještě slova Charlese Ellise, jehož označují za nejmoudřejšího muže Wall Street. „Neustálým procesem je i investice. Nemělo by to být nic zajímavé. Pokud půjdete na trhu do akcií, protože chcete vzrušení, dříve nebo později prohrajete. „

Je vzrušující, když aktiva výrazně stoupají nebo klesají? Zpravidla ne. Je nuda dívat se na věci, které se příliš nehýbou. Je nudné čekat, dokud trh potvrdí vaše hodnocení základního fundamentu. Je nudné prodírat se finančními výkazy nebo zprávami a pak zjistit, že společnost je spravedlivě ohodnocena. Je nuda čekat na lepší příležitost ke koupi díla. Je nuda vlastnit společnost, která má vynikající vyhlídky, ale o které nikdo nikdy neslyšel (nebo o ní pravděpodobně nikdy nebude). Je nuda zůstat investorům do společnosti, která v tichosti zvyšuje svou hodnotu (a jejíž podnikání dobře rozumíte), když se objeví lákavější nové příležitosti. Je nuda investovat stejným způsobem, jak to děláte vždy, když je svět kolem plný „sofistikovaných“ investorů, kteří získávají hodně peněz na základě komplexních strategií.

Manažeři, fúze a akvizice a snaha o vzrušení
Vishal Khandelwal pracoval v roce 2007 jako analytik, v té době se setkal s finančním ředitelem středně velké IT společnosti. „Za posledních pět let jste udělali dobře, že jste zvýšili své příjmy a zisky o 20% a více,“ řekl mu.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články