Úterý, 15 března, 2022

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Rok 2022 zřejmě přinese růst zaměstnanosti i mezd

Nový rok se zřejmě bude nést v duchu růstu zaměstnanosti a mezd, vysoké šance uplatnit se na trhu práce budou mít také absolventi. Ve své prognóze to uvedla personální agentura Grafton. Agentura odhadla, že mzdy Slováků v roce 2022 vzrostou o pět až osm procent.

Agentura poznamenala, že loni se pracovní trh navzdory dalším vlnám pandemie nového koronaviru oživil, a to nejen v hlavním městě. Zaměstnanost roste a řada velkých firem z různých sektorů ohlašuje nábory. Nejvíce automobilový sektor, přijímat lidi však chce i potravinářský či elektrotechnický průmysl.

„Pracovní trh na Slovensku bude v roce 2022 aktivní v každém regionu, což je skvělá zpráva zejména pro kandidáty na volné pracovní pozice. Počet nabídek je vysoký a bude ještě růst,“ podotkl Miroslav Garaj z agentury.

Hlavním důvodem dalšího růstu volných pracovních míst bude podle agentury stabilizace na globálním automobilovém trhu, ale také normalizace v ostatních odvětvích. Nabídka práce je aktuálně podle Garaje na úrovni před začátku pandemie. Slovensko pociťuje nedostatek pracovní síly a poptávka po zahraničních pracovnících je tak stále aktuální. Garaj však dodává, že pandemická situace dovoz zahraniční pracovní síly ztěžuje. „Problémem je však i fakt, že v tradičních dovozových zemích klesá zájem o práci na Slovensku, protože se platové rozdíly pomalu, ale jistě stírají,“ okomentoval Garaj.

Agentura poznamenala, že nejvíce otevřených pozic je již tradičně v oblasti výroby, logistiky a služeb. V Košicích a Bratislavě je vysoká poptávka i po IT kandidátech. Garaj však dodal, že firmy dívají i po flexibilnější pracovní síle a kratších pracovních úvazcích, což otevírá dveře absolventům, kteří tak budou mít více příležitostí.

Garaj připomněl, že mzdový průzkum agentury poukázal na loňský nárůst mezd o 3,5% v porovnání s druhou polovinou předpandemického roku 2019, respektive 1. kvartálem roku 2020. Růst mezd však agentura připisuje spíše opětovnému vyplácení bonusů a odměn. „Největší nárůst v rámci sektorů zaznamenal průmysl, obchod – retail a zdravotnictví. Všechna výše uvedená fakta ruku v ruce s aktivitou na pracovním trhu tlačí na růst mezd, i proto předpokládáme v roce 2022 jejich růst na úrovni pět až osm procent,“ uzavřel Garaj .

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články