Pátek, 21 ledna, 2022

PR články

- Komerční sdělení -spot_img

Výrobní sektor eurozóny si v prosinci udržel solidní tempo růstu

Výrobní sektor eurozóny ukázal na konci roku 2021 odolnost a udržel si solidní tempo růstu. Továrny přitom využily zmírnění problémů v dodavatelském řetězci a zásobily se surovinami. Ukázaly to v pondělí upřesněné údaje společnosti IHS Markit.

Továrny v eurozóně loni v souvislosti s globální pandemií nového koronaviru zápasily s problémy při pořizování materiálů, které potřebují při výrobě. V důsledku toho jejich náklady prudce stouply. Ale prosincové zmírnění problémů s dodávkami vedlo ke snížení cenových tlaků.

Podle upřesněných výsledků IHS Markit index nákupních manažerů z výrobního sektoru eurozóny v prosinci 2021 klesl na 58 bodů z listopadových 58,4 bodu. Tento výsledek se shoduje s předběžným odhadem. Hodnota indexu se udržela poměrně vysoko nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst aktivity v daném odvětví od jejího poklesu.

Dílčí index produkce (který je součástí kombinovaného PMI pro výrobu i služby v eurozóně a INH Markit jej zveřejní ve středu 5.1.) zůstal také stabilní na listopadové úrovni 53,8 bodu.

„Druhá polovina roku 2021 byla pro výrobce v eurozóně neuvěřitelně náročným obdobím, ale nejnovější údaje z průzkumu příliš nezkazily sváteční náladu,“ řekl Joe Hayes, hlavní ekonom IHS Markit.

„Vidíme několik předběžných, ale velmi vítaných signálů, že krize v dodavatelském řetězci, která zasáhla výrobní linky v celé Evropě, začíná ustupovat,“ prohlásil.

Dodal, že i když jde zatím jen o velmi mírné zlepšení, upřesněné prosincové údaje ukázaly, že zásoby vstupních surovin vzrostly rekordním tempem v závěru roku. Index vstupních cen tak klesl na osmiměsíční minimum 86,7 z 88,9 bodu. A přestože zůstal stále vysoký, umožnil továrnám zmírnit tempo zvyšování cen v prosinci oproti listopadu.

Co se týče jednotlivých zemí eurozóny, nejvyšší PMI výrobního sektoru zaznamenala v prosinci Itálie, a to 62 bodů, což byla nejnižší hodnota za dva měsíce. Následovaly Řecko s PMI na úrovni 59 bodů (čtyřměsíční maximum), Rakousko (58,7 bodu, dvouměsíční maximum), Nizozemsko (58,7 bodu, 12měsíční minimum), Irsko (58,3 bodu, devítiměsíční minimum), Německo ( 57,4 bodu, což bylo méně než 57,9 bodu při rychlém odhadu), Španělsko (56,2 bodu, desetiměsíční minimum) a Francie (55,6 bodu namísto 54,9 bodu).

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články